• تلفن031-33932363
  • ایمیلatras.team@gmail.com
  • آدرساصفهان ، شهرک علمی تحقیقاتی
  • ساعتهای آزادپشتیبانی 24 ساعته
  • تلفن031-33932363
  • ایمیلatras.team@gmail.com
  • آدرساصفهان ، شهرک علمی تحقیقاتی
  • ساعتهای آزادپشتیبانی 24 ساعته

پایش خطوط توزیع برق

هدف از بازدید خطوط توزیع برق، بررسی وضعیت خطوط و همچنین شناسایی عیوب و خرابی های احتمالی تیرهای توزیع برق و تجهیزات مربوطه به جهت جلوگیری از خسارات احتمالی و قطعی برق است. از سوی دیگر، شرکت مادر تخصصی توانیر در نظر دارد که درصد اتلاف موجود بر روی شبکه توزیع کشور را به حداقل برساند. بر همین اساس، تمامی شرکت های توزیع برق در کشور در جهت رسیدن به چشم انداز تعیین شده از سوی شرکت توانیر تمام تلاش خود را به کار بسته اند تا راهکارهای متعدد و پروسه های پیشگیرانه را به انجام رسانند.
در حال حاضر، بازدیدها به صورت چشمی و از پایین توسط نیروی انسانی صورت می گیرد و این در حالی است که اغلب عیوب و خرابی ها از بالا قابل رویت هستند. علاوه بر این، برخی از خطوط که در مناطق صعب العبور هستند به ندرت مورد بازدید قرار می گیرند و همین خطوط به شدت در معرض خطر هستند. این در حالی است که با استفاده از پایش پهپادی تمامی این موارد مرتفع می گردد و امکان بازدید و پایش خطوط صعب العبور نیز به راحتی فراهم می گردد.
روش سنتی پایش دکل های برق توزیع
روش سنتی پایش دکل های برق توزیع

هدف در نظر گرفته شده برای پروژه با عنوان “سرویس بازرسی هوایی از تجهیزات خطوط توزیع برق با استفاده از پهپاد”، بازدید پیشگیرانه و موثر (از بالا و نزدیک به تجهیزات موجود بر روی تیرهای خطوط توزیع) و عکسبرداری دیجیتال و حرارتی از تجهیزات هر تیر و جمع آوری مجموعه ای از تصاویر هوایی برداشت شده از یک خط و یا یک فیدر به منظور بررسی و تشخیص عیوب احتمالی موجود و امکان گزارش گیری و آمارگیری به صورت آنلاین در قالب یک وب سرویس بومی می باشد. به عبارت دیگر، هدف از این طرح، کاهش قابل توجه تعداد نیروی انسانی بازدید کننده از تیرهای خطوط توزیع، سهولت در بازدید مناطق صعب العبور، افزایش 4 برابری سرعت بازرسی، افزایش ایمنی در طی فرآیند بازدید و نهایتا تشخیص دقیق تر عیوب احتمالی موجود بر روی تجهیزات بازدید شده و قابل رویت در تصاویر هوایی برداشت شده و جمع آوری مستندات تصویری و متنی که هر زمان قابل دسترسی و بازنگری است، می باشد.

وب سرویس

پس از اینکه تصاویر هوایی بر اساس شرایط هر تیر به صورت خودکار برداشت گردید و در وب سرویس بارگذاری شد، امکان مشاهده تصاویر به صورت دسته بندی شده به همراه چک لیست فراهم می گردد. در این مرحله، اپراتور با مشاهده دقیق تصاویر اخذ شده، اقدام به تکمیل چک لیست بازدید و تعیین و شناسایی خرابی ها و نواقص احتمالی رویت شده در تصاویر مربوطه خواهد نمود. اپراتور با استفاده از ابزارهایی که وب سرویس در اختیار دارد، قادر به تعیین محل دقیق عیوب و مشخص کردن منطقه آسیب دیده خواهد بود.

error: